Forside
  • FOR ALLE
  • BØRN
  • PROFESSIONELLE
  • WEBSHOP
Forside » Spørg tandlægen » Valg af tandlæge » Hjælp til evt narkose i forbindelse med tandlægebesøg.
  • Nyheder
  • Tema
  • Spørg tandlægen
  • Arkiv

Emner

  • Tænder
  • Mund
  • Kæber & led
  • Muskler
  • Smerter
  • Kønssygdomme
  • Dårlig ånde
  • Snorken
  • Implantater

Værd at vide

  • Valg af tandlæge
  • Tilskud
  • Klager

Information

  • Redaktion
  • Kontakt
  • Annonceinfo
  • Juridisk information
  • Etisk grundlag

Kategorier

Dårlig ånde
Implantater
Klager
Kæber & led
Mund
Muskler
Parodontalbehandling
Protetik
Smerter
Snorken
Tandplejetilbud
Tilskud
Tænder
Valg af tandlæge

Hjælp til evt narkose i forbindelse med tandlægebesøg.

Print Send e-mail
Navn: 
Maria

Hej. Mit navn er Maria. Jeg har som bare været udsat for overgreb. Dette gør at jeg har meget svært ved at gå til tandlægen. Jeg er så bange at jeg bryder helt sammen bare ved at ringe op til min tandlæge. Jeg har en del som skal laves i mine tænder bla to rodbehandlinger (tænderne gør ondt nu) Jeg havde en tid hos min tandlæge hvor jeg skulle have lavet det. Men da jeg sad deroppe blev jeg så bange samt dårlig at jeg måtte gå uden at få noget lavet. Jeg er i psykologisk behandlig for at kunne gennemarbejdet det som jeg har været udssat for. Jeg vil så nu spørge om det er muligt at komme i fuld narkose når jeg skal have lavet det jeg skal????? Ellers tror jeg ikke jeg kan få det lavet og jeg har virkelig ondt i tænderne. Er det noget i kan hjælpe mig med??

Jeg håber virkelig i kan hjælpe mig.
Med venlig hilsen
Maria

Svar: 

Kære Maria .
Tak for dit spørgsmål! Du kan finde en tandlaege her på nettet . Du gaar ind på valg af tandlaege og traekker gardinet "kompetencer" ned , herefter vaelger du narkose. Nu kan du finde en tandlaege i naerheden. Du skal regne med at betale 4500 kr til narkoselaegen . der er ingen hjaelp at hente.Hertil kommer tandlaegens honorar.

Ekspert: 
Overtandlæge Henning Lehmann Bastian
Dato: 
Lør, 17/10/2009 - 02:00
Til top

Tags

årsager til dårlig ånde bøjle belægning på tungen betændelse bideskinne Bidfibrom blegner blister cancer i munden cyste dårlig ånde Dårlig rodbehandling Discusforskydning Følsom tunge for få tænder for mange tænder gule tænder Hævelse Hævet læbebånd Hævet tandkød hævet tunge Heling eter tandudtrækning Hovedpine hul i tanden huller i tænderne hvide tænder Implantat implantater isninger kæbehulebetændelse kæbeled Kæbeledssmerter Kæbeoperation kæbesmerter klage Klage over tandlægearbejde Klager Knækket tand Knopper på tungen Knude i ganen knude i kinden Krone krydsbid mælketænder Mellemrum mellem tænderne mundhulekræft Myoser narkose nedsat gabeevne nerveskade nye tænder paradentose paradentosebehandling piercing i munden plak rodbehandling rodbetændelse Rodspidsoperation rygning og tænder skæve ænder skæve tænder Smerter smerter i kæbeled smerter i kæben smerter i visdomstand spytsten Stor tunge sunde tænder sund mad suttebid svamp syre og huller i tænderne tænder tandblegning Tandbyld tandimplantater tandkødsbetændelse tandlæge tandlægepriser tandlægeskole tandlægeskræk tandlægeuddannelse Tandpasta tandpine tandregulering tandskifte tandsmerter tandsten tandudtrækning Tilskud tilskud til tandpleje Togskinner tungen tungepres tungeproblemer Tungesmerter underbid Valg af tandlæge visdomstænder visdomstand
more tags

Seneste nyheder

  • Mundskylning ef... (3.feb)
  • Sequelae efter... (2.feb)
  • Meget få danske... (27.dec)
  • Tandlægepatient... (12.apr)
  • Patientombuddet (18.jan)
  • Flere tandlæges... (3.nov)
  • Gratis tandtjek... (30.jul)
  • Tandlægepatient... (18.maj)
  • Nyt patientklag... (8.mar)

Kontorlokaler
Kontor leje
Erhvervslokaler
Erhvervslejemål
Butikslokaler
Kontor til leje
Erhvervslokaler leje
Butik til leje
Erhvervslokaler til leje
Erhverv leje
Lagerlokaler
Kontor til leje
Kontorshotell
Serviced offices

Sitemap | © Copyright 2001 - 2010