Forside
  • FOR ALLE
  • BØRN
  • PROFESSIONELLE
  • WEBSHOP
Forside » Spørg tandlægen » Smerter
  • Nyheder
  • Tema
  • Spørg tandlægen
  • Arkiv

Emner

  • Tænder
  • Mund
  • Kæber & led
  • Muskler
  • Smerter
  • Kønssygdomme
  • Dårlig ånde
  • Snorken
  • Implantater

Værd at vide

  • Valg af tandlæge
  • Tilskud
  • Klager

Information

  • Redaktion
  • Kontakt
  • Annonceinfo
  • Juridisk information
  • Etisk grundlag

Smerter

revne i en tand

hej Tandlæge jeg har et spørgsmål omkring en revne i en hjørnetand jeg har fået rodbehandling og fået lavet en plastfyldning og nu er der kommet en revne i den hvor det give en hule tandpine ind imellem kan det skyldes at der er gå betænelse i eller hvad hilsen tanja

Til top

Bekymret om fyldningerne er gode nok

hej hvis man er bekymret for om 2 af fyldningerne ikke er gode nok om man så har krav på at prøve at få lavet fyldningerne om hvis man siger at man vil prøve at se om det hjælper og om tandlægen går med til det hvis de ikke kan se det på røgtenbillederne men at patienten siger at han kan mærke at der er noget galt

Til top

Blottet tandhals

Hvad skal man gøre mod en blottet tandhals, og giver en blottet tandhals et jag af smerte i tanden hvis man ligger tryk på det område eller børster der.

Til top

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skal gøre; kæbekirurgisk tilsyneladende heller ikke. Kan du hjælpe?

Kære tandlæge Jeg har været og er i forløb ved kæbekirurgisk - og forløbet er, at jeg den 12 april blev opereret med kikkert operation i venstre kæbeled efter 3 måneder med stærke smerter i kæbe og stærk hovedpine. De skyllede leddet - og det har hjulpet på smerterne markant.

Til top
  • Læs mere

Smerte i højre fortand, og tandkødet

Hej Jeg fik under tandbørstningen i lørdags pludselig meget ondt i tandkødet lige omkring højre fortand, hvor smerten også kan mærkes. Det gør kun ondt i tandkødet omkring tanden og i tanden når jeg børster tænder eller ligger et tryk på tandkødet. Jeg ved dog ikke om smerten i tanden er reel eller om det bare er smerten fra tandkødet som ryger ud i tanden. På forhånd tak.

Til top

tillæg til Smerter i venstre kæbe og tænder

Skylder også lige at sige at begge kæber både knækker og knaser.

Til top

Smerter i venstre kæbe og tænder

Hej! Jeg er en mand på 26 år, der gennem de sidste par uger har døjet med at det gør ondt i min venstre kæbe og nogle af tænderne bagerst i overmunden. Jeg har været til tandlæge flere gange og de mente ud fra billeder at der måske var betændelse, men når vi banker på dem er det ikke til at sige hvilken tand det er. I går havde jeg det så som om at mit venstre kindben var ved at eksplodere, det var slet ikke rart.

Til top
  • Læs mere

smerter efter rodspidsamputation

Jeg har for 3 dage siden fået foretaget en rodspidsoperation på en kindtand i undermunden. Efter operationen var jeg hævet på kind og hals, men det er nu aftaget lidt. Jeg får penicillin og tager stadig ibuprofen 600 mg + 2 panodil x 3 i døgnet. Jeg tager smertestillende med 7-8 timers mellemrum, men jeg synes jeg for stærke smertegennembrud. Jeg synes stadig jeg har mange smerter er det normalt ? Og hvor længe kan jeg forvente dette ?

Til top

Dry Socket

Hej Jeg har været så uheldig at få en omgang såkaldt Dry Socket efter udtrækningen af en 6 års.-tand sidste mandag. Jeg har været til min tandlæge og fået et kit med det klassiske Eugenol og gage til at komme ned i hullet. Spørgsmål 1: Er det korrekt forstået at det blot har en smertestillende effekt og ikke på nogen måde hjælper helingen, men derimod udskyder den? Jeg overvejer at holde mig til pillerne for at komme hurtigere i mål.. Eller frarådes det?

Til top
  • Læs mere

Ondt i tandkødet når jeg synker.

Nederst i venstre side er min visdomstand på vej frem. Jeg er forkølet med slem hoste og har før oplevet at det gør ondt i ørene når jeg synker, når jeg er forkølet. Denne gang gør det dog ondt i tandkødet ved min visdomstand, det er ikke tanden det gør ondt i den har det fint. Tandkødet er virkelig ømt og når jeg børster på det tæt inde ved min visdomstand gør det ubeskriveligt ondt.

Til top
  • Læs mere
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • …
  • _

Tags

årsager til dårlig ånde øm gane bøjle bedøvelse i læber og kæber belægning på tungen betændelse bideskinne Bidfibrom Bid i kinden blegner blister cyste dårlig ånde Dårlig rodbehandling Discusforskydning Følsom tunge for få tænder for mange tænder gule tænder Hævelse Hævet drøbel Hævet læbebånd Hævet tandkød hævet tunge Heling eter tandudtrækning Hovedpine hul i tanden huller i tænderne Implantat implantater isninger kæbehulebetændelse kæbeled Kæbeledssmerter Kæbeoperation kæbesmerter Kaebeled klage Klage over tandlægearbejde Klager Knækket tand Knopper på tungen Knude i ganen knude i kinden Krone krydsbid mælketænder Mellemrum mellem tænderne Myoser narkose nedsat gabeevne nerveskade nye tænder paradentose paradentosebehandling piercing i munden plak rodbehandling rodbetændelse Rodspidsoperation rygning og tænder skæve tænder Smerter smerter i kæbeled smerter i kæben smerter i visdomstand spytsten Stor tunge sunde tænder sund mad suttebid svamp syre og huller i tænderne tænder Tandbyld tandimplantater tandkødsbetændelse tandlæge tandlægepriser tandlægeskole tandlægeskræk tandlægeuddannelse Tandpasta tandpine tandregulering tandskifte tandsmerter tandsten tandudtrækning Tilskud tilskud til tandpleje Togskinner tungen tungepres tungeproblemer Tungesmerter underbid Valg af tandlæge visdomstænder visdomstand
more tags

Spørg tandlægen

  • revne i en tand (20.maj)
  • Tandlæge/tandpl... (18.maj)
  • Ondt i kæbe eft... (18.maj)
  • Er rodbehandlin... (17.maj)
  • Ondt i kæbe og... (17.maj)
  • Bekymret om fyl... (17.maj)
  • Risikopatient (17.maj)
  • Ondt efter rods... (16.maj)
  • Brændende mund,... (15.maj)
  • Blottet tandhal... (15.maj)
  • hvilke tænder s... (15.maj)
  • Jeg ved simpelt... (15.maj)
  • Smerte i højre... (14.maj)

Kontorlokaler
Kontor leje
Erhvervslokaler
Erhvervslejemål
Butikslokaler
Kontor til leje
Erhvervslokaler leje
Butik til leje
Erhvervslokaler til leje
Erhverv leje
Lagerlokaler
Kontor til leje
Kontorshotell
Serviced offices

Sitemap | © Copyright 2001 - 2010